Ostropest plamisty - naturalne wspomaganie wątroby

Ostropest plamisty - naturalne wspomaganie wątroby

Ostropest plamisty jest gatunkiem rośliny mającej zastosowanie farmakologiczne przede wszystkim we wspomaganiu leczenie różnego typu chorób i dolegliwości ze strony wątroby (ostropest plamisty wykazuje również pozytywny wpływ na inne organy i dolegliwości, o czym poniżej). W ciągu kilkunastu ostatnich lat zostało to potwierdzone badaniami naukowymi, a ostropest plamisty zyskał uznanie w świecie naukowym. Doceniana jest przede wszystkim bardzo wysoka skuteczność ostropestu plamistego w leczeniu (bądź wspomaganiu leczenia)

chorób wątroby na tle innych leków pochodzenia naturalnego, a nawet niektórych leków pochodzenia chemicznego. Owoce ostropestu (często mylnie określane jako nasiona) zawierają 2-3% sylimaryny i to właśnie sylimaryna wykazuje działanie lecznicze na wątrobę.

Na poniższym zdjęciu widzimy jak wygląda roślina ostropestu plamistego (zdjęcie jest autorstwa Fir0002 i objęte jest licencją GNU).

Czym jest silimaryna?

Sylimaryna to grupa związków chemicznych pochodzenia roślinnego. Wykazuje właściwości detoksykujące, żółciotwórcze i żółciopędne, przeciwzapalne, rozkurczowe. Chroni wątrobę przed działaniem toksyn i trucizn, hamuje podziały komórek nowotworowych, zapobiega marskości wątroby oraz tworzeniu się kamieni żółciowych. Dodatkowo jak już wspomniałem poza wątrobą sylimaryna (czyli najważniejszy z leczniczego punktu widzenia składnik ostropestu plamistego) wykazuje dobroczynny wpływ na inne obszary organizmu. Między innymi obniża poziom cholesterolu we krwi, a także zatrzymuje proces tworzenia się blaszek miażdżycowych.

Ostropest plamisty – jak stosować?

Warto zwrócić uwagę, że ostropest plamisty (lub inne farmakologiczne źródła sylimaryny) jak większość środków pochodzenia naturalnego musi być stosowany przez odpowiednio długi czas (minimum miesiąc, aby widoczne były jakiekolwiek efekty, optymalny okres stosowanie to 3-6 miesięcy).

Jest to pierwszy z serii wpisów dotyczący ostropestu plamistego. W kolejnych artykułach omówię szerzej to zagadnienie. Między innymi skupię się dokładniej na jego zastosowaniu w medycynie, a przede wszystkim chorobach wątroby.

Na koniec chciałbym jeszcze zaznaczyć, że ostropest plamisty nie jest żadnym cudownym środkiem na problemy z wątrobą. Jest to jednak środek, który z powodzeniem można stosować jako dodatek do diety np. w profilaktyce chorób wątroby. Co się tyczy osób cierpiących na choroby wątroby to powinny one skonsultować przyjmowanie ostropestu przede wszystkim ze swoi lekarzem, ponieważ każdy przypadek jest indywidualny, a nawet naturalnie środki w niektórych przypadkach mogą nie być wskazane. Jednak mimo wszystko nie znam naukowych badań, które by wykazały, że ostropest plamisty wykaz.

reklama

KOBIETA

www.klubodchudzania.pl www.antykoncepcja.net www.astmaoskrzelowa.pl