Chrypa.com - leczenie, zapobieganie profilaktyka - Part 2

Chrypa.com - leczenie, zapobieganie profilaktyka - Part 2

zapalenie górnych dróg oddechowych

Przyczyny i sposoby leczenia chrypki u niemowlątPublished 30 grudnia 2012 By redaktor

Przyczyną chrypki u niemowląt może być przewlekły płacz.

Najczęściej powodem pojawienia się chrypki u niemowląt jest długotrwały płacz, który powoduje obrzęk strun głosowych. Po uspokojeniu się dziecka, chrypka ustępuje zazwyczaj samoistnie. Może się jednak zdarzyć, że długotrwały i intensywny płacz spowoduje pojawienie się guzków na strunach głosowych. Leczenie wtedy jest bardzo trudne, ponieważ podstawą w nim jest wyeliminowanie przyczyny, czyli płaczu. Chrypa może pojawić się również z powodu choroby. Śluz spływający z nosa podrażnia struny głosowe, powodując chrypkę. Również cofająca się treść żołądka (refluks) może wpływać na stan strun głosowych.

Z chrypką u niemowląt możemy radzić sobie domowymi sposobami. Pomocne nam okażą się ziemniaki. Ugotowane ziemniaki należy rozgnieść i rozłożyć na ściereczce, którą owiniemy szyję dziecka. Taki okład owijamy jeszcze jednym ręcznikiem, w celu utrzymania jak najdłużej ciepła. Trzymamy tak długo, aż ściereczki zesztywnieją. Okład z ziemniaków powtarzamy kilka razy dziennie. Również cebula okaże się naszym sprzymierzeńcem. Używamy jej w taki sam sposób jak ziemniaki. Ciepłą cebulę siekamy drobno, umieszczamy na ręczniku i owijamy tym szyję dziecka. Pomocne okażą się również inhalacje. Jeżeli nie mamy w domu inhalatora, możemy wykorzystać miskę z gorącą, parującą wodą i solą. Zamiast wody możemy użyć naparu z rumianku.

Sięgając po domowe sposoby należy pamiętać, że nawet najmniejsze dolegliwości u dzieci mogą przemienić się w poważne choroby. Przy każdym niepokojącym objawie czym prędzej należy skonsultować się z lekarzem. Specjalista spróbuje ustalić przyczynę chrypki i dostosuje sposoby leczenia.

Posted in Chrypa, leczenie Tagged ból gardła, Chrypa, chrypka, chrypka jak leczyć. chrypka leczenie, dzieci

Jeżeli często masz chrypkęPublished 12 grudnia 2012 By redaktor

Przyczyn chrypki może być wiele.

Jeżeli zdarza ci się odchrząkiwać, zanim zaczniesz mówić, powtarzasz to dość często, to najwyższa pora zastanowić się, od jak dawna cierpisz na tę dolegliwość. Chrypa, która trwa dłużej niż dwa tygodnie, może być objawem choroby, należy wybrać się do lekarza laryngologa albo specjalisty chorób wewnętrznych.

Chrypka może świadczyć o zapaleniu krtani. Zdarza się też palaczom papierosów i osobom pijącym alkohol. Jednak na chrypkę mogą cierpieć też osoby pracujące głosem np. nauczyciele. Gdy pojawi się u nas ta dolegliwość, powinniśmy jak najszybciej odstawić nałogi, które mogą pogarszać tylko nasz stan. Papierosy i alkohol niech pójdą w odstawkę.

Unikajmy jedzenia bardzo gorących, ale i bardzo zimnych potraw. Pomocne okażą się też spacery brzegiem morza i oddychanie powietrzem z jodem. Jeżeli nasz głos ostatnio się obniżył, jesteśmy wyjątkowo senni, mamy suchą skórę i włosy powinniśmy udać się do lekarza internisty lub endokrynologa, ponieważ te objawy mogą świadczyć o zaburzeniach hormonalnych.

Chrypkę może powodować również alergia. Towarzyszy jej zazwyczaj świszczący oddech, narastające duszności i chrypka. Może to być alergiczne podrażnienie krtani. Nie można lekceważyć takich objawów, ponieważ może dojść do obrzęków krtani i do uduszenia. Należy natychmiastowo skontaktować się z lekarzem. Chrypkę mogą powodować także brodawczaki. Tworzą się one na strunach głosowych na tle wirusowym. W tym przypadku również konieczna jest wizyta u lekarza w celu dobrania odpowiedniej metody leczenia.

Posted in Chrypa, Gardło Tagged Chrypa, chrypka, Gardło, krtań, leczenie chrypki, palenie papierosów

Nie lekceważ bólu gardłaPublished 30 listopada 2012 By redaktor

Ból gardła może być nie tylko objawem przeziębienia.

Stany zapalne gardła mają z reguły lekki przebieg i ustępują w przeciągu kilku dni. Czasami bywają jednak oznaką poważniejszych schorzeń i wymagają pomocy lekarskiej. Początki są z reguły niewinnie wyglądające: ból gardła, do tego dochodzi chrząkanie, uczucie suchości, potem już chrypka i typowe „gule”. Nie zawsze jest to lekkie przeziębienie, które bardzo często bagatelizujemy lub udaje się go pozbyć, działając odpowiednimi lekami.

Jednak nie zawsze bolące gardło to oznaka przejściowej infekcji, niestety może być również sygnałem poważniejszej choroby. Okres jesienno-zimowy sprzyja rozwijaniu się chorób górnych dróg oddechowych. Każde nadmierne wychłodzenie organizmu wyjątkowo źle wpływa na kondycję górnych dróg oddechowych. Gdy do tego dołożymy mało higieniczny tryb życia (dużo pracy, mało snu, stres, kiepskie odżywanie) choroba może pojawić się bardzo szybko i zagościć u nas na dłużej. Nie tylko zmiany temperatury mają wpływ na nasze problemy z gardłem.

Okazuje się, że aparat mowy jest wyjątkowo delikatny i łatwo o jego podrażnienie. Czasami wystarczy zadymione pomieszczenie czy wypicie chłodnego napoju. Nawet nocne chrapanie może przyczynić do porannych dolegliwości. Jeśli dodatkowo jesteśmy w grupie podwyższonego ryzyka i „pracujemy” głosem będziemy narażeni na bóle gardła, częściej niż inni. Nie bagatelizujmy żadnych objawów, bez względu na porę roku, kiedy się pojawią. Gdy domowe sposoby nie pomagają poprośmy o pomoc specjalistę. Nieleczone zapalenie gardła może się bowiem przekształcić w zapalenie oskrzeli czy płuc.

Posted in Chrypa Tagged ból gardła, Chrypa, chrypka, chrypka jak leczyć. chrypka leczenie, Gardło

Homeopatia w leczeniu chrypkiPublished 26 listopada 2012 By redaktor

Homeopatia może pomóc przy chrypce.

Wraz ze wzrostem antybiotykoodporności rośnie zainteresowanie lekami homeopatycznymi, również w leczeniu dróg górnych dróg oddechowych i gardła. Skuteczność leków homeopatycznych jest coraz częściej potwierdzana w badaniach klinicznych i prowadzonych obserwacjach. W przypadku ich użycia brak jest działań niepożądanych oraz ryzyka wystąpienia interakcji w powiązaniu z innymi lekami. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby leki homeopatyczne były stosowane wraz z innymi lekami.

Stosowanie leków homeopatycznych przy leczeniu chrypki powoduje poprawę ogólnego stanu zdrowia pacjenta oraz zmniejsza ryzyko nawrotów choroby. Leki homeopatyczne są skuteczne w leczeniu chrypki przeciążeniowej (spowodowanej nadmiernym przeciążeniem strun głosowych), emocjonalnej oraz tej, która towarzyszy stanom zapalnym górnych dróg oddechowych. Objawy choroby ustępują dosyć szybko, poprawia się brzmienie głosu oraz stopniowo ustępuje męczący kaszel.

Pamiętajmy, że homeopatią możemy leczyć chrypkę trwającą nie dłużej niż 10 dni, jeżeli po tym czasie nie będzie poprawy musimy się udać do lekarza (długotrwała chrypka bowiem może być objawem ciężkich chorób krtani, a nawet nowotworu). Gdy pojawią się pierwsze objawy chrypki możemy spróbować domowych sposobów i wesprzeć je lekami homeopatycznymi dostępnymi w aptece. Jeśli jednak nie będzie poprawy, a objawy wręcz nasilą się, nie czekajmy już tylko umówmy się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu. Niewykluczone, że trzeba będzie jeszcze zasięgnąć porady laryngologa, jeśli pojawi się na przykład zanik głosu.

Posted in Chrypa, leczenie Tagged Chrypa, chrypka, homeopatia, leczenie chrypki, przewlekła chrypka

Chrypka a palenie papierosówPublished 18 listopada 2012 By redaktor

Palenie papierosów może być przyczyną raka krtani.

O tym, że palenie jest złe, widzą już dzieci. Jest też szkodliwe dla naszych dróg oddechowych. Dym nikotynowy drażni błonę śluzową strun głosowych, a obrzęk, który powstaje w efekcie wywołuje chrypkę. To sygnał dla palacza, który nie powinien być bagatelizowany. Z reguły na początku wiele osób nie podchodzi do problemu poważnie, jednak z biegiem czasu chrypka staje się kłopotliwa i męcząca. Niestety, u palaczy chrypka może być jednym z pierwszych sygnałów rozwijającego się raka krtani.

Dotyczy to przede wszystkim mężczyzn w wieku 50-60 lat. Jeżeli dwa tygodnie leczenia przeciwzapalnego nie daje pożądanych rezultatów powinniśmy skierować swoje kroki do lekarza pierwszego kontaktu lub laryngologa. Niestety chrypka pojawia się z reguły dosyć późno, gdy rak się rozwija i nacieka na strukturę krtani. Towarzyszy temu duszność, jednostronny, przewlekły ból ucha, kaszel, spadek na wadze, nieprzyjemny zapach z ust i bolesność krtani nawet przy lekkim dotyku. Wczesna diagnoza daje 90% szans na przeżycie 5 lat od postawienia diagnozy.

Chrypka może świadczyć również o zapaleniu krtani. Towarzyszy mu z reguły zmiana barwy głosu lub jego tymczasowy zanik. Niestety i w tym przypadku niezbędna jest pomoc laryngologa lub lekarza rodzinnego. Pamiętajmy, aby każda chrypka trwająca ponad 2 tygodnie została skonsultowana z lekarzem, gdyż przewlekła chrypka może być objawem wielu groźnych chorób, między innymi nawet raka krtani.

Posted in Chrypa, Krtań Tagged Chrypa, chrypka, krtań, palenie papierosów, rak krtani

Chrypka groźnym objawem raka krtaniPublished 22 października 2012 By redaktor

Chrypka może być objawem raka krtani

Chrypka to dolegliwość, która dokucza niezwykle często zwłaszcza tym osobom, które w swojej pracy zawodowej są zmuszone do intensywnego posługiwania się głosem. Przewlekła chrypka to najbardziej popularne schorzenie wśród nauczycieli, zwłaszcza tych, którzy nie wypracowali poprawnego sposobu emisji głosu.

Przewlekła chrypka jest objawem, którego nie wolno lekceważyć, może bowiem być oznaką bardzo poważnych schorzeń. Rak krtani miewa początki w nieprawidłowym posługiwaniu się głosem i bardzo często objawia się właśnie poprzez nieustanne drapanie w gardle.

Rak krtani jest chorobą, na którą narażone są osoby zmuszone dużo i często mówić lub śpiewać, ale nie tylko one. Także działanie chemikaliów, przebywanie w środowisku szkodliwym, palenie papierosów oraz picie alkoholu, zwłaszcza wódki, osłabiają kondycję aparatu mowy. Krtań jako narząd niezwykle delikatny, umiejscowiony w górnym odcinku dróg oddechowych jest szczególnie narażony na działanie szkodliwych czynników.

Więcej na temat: zapalenie krtani

Aby kontrolować stan narządów mowy, prawidłowy sposób emisji i zdrowie naszego głosu, warto skorzystać z pomocy foniatry. Foniatria jest dziedziną medycyny, zajmującą się schorzeniami głosu, języka i mowy, a także słuchu jako zmysłem ściśle powiązanym z procesem mówienia. Kontrolom foniatrycznym powinni poddawać się zwłaszcza przedstawiciele zawodów, których narządy mowy są bardziej narażone na uszkodzenie i schorzenia wynikające z nieprawidłowej emisji, na przykład nauczyciele lub śpiewacy. Dlatego też jeżeli mamy do czynienia z przewlekłą chrypką, nie lekceważmy tego objawu, ponieważ konsekwencje zaniedbań mogą być bardzo poważne.

Posted in Chrypa, Krtań Tagged foniatra, foniatria, krtań, przewlekła chrypka, rak krtani, zapalenie krtani

Czego objawem może być chrypa?Published 9 października 2012 By redaktor

Chrypka może być objawem wielu groźnych chorób.

Zwykle bywa tak, że chrypa kojarzona jest zapaleniem krtani, przesileniem głosu lub paleniem papierosów. Faktem jest, że są to najczęstsze przyczyny chrypki, jednak nie jedyne. W przypadku przeciągającej się chrypki lub nieskutecznego leczenia warto zastanowić się nad tym, czy chrypka nie jest objawem groźniejszej choroby.

Do chorób, którym najczęściej towarzyszy chrypa zaliczyć można ostre zapalenie krtani, zazwyczaj wywoływane przez wirusy, rzadziej przez bakterie. Należy wtedy oszczędzać głos, dbać o odpowiednie nawilżenie pomieszczeń i dużo pić. Jeśli objawy choroby nie ustępują, konieczny może być antybiotyk.

Chrypą może objawiać się także przewlekły stan zapalenia krtani, występujący zwykle u osób, które przesilają głos. Obrzęki krtani towarzyszące reakcjom alergicznym lub urazom również mogą spowodować chrypkę. Obrzęki alergiczne mogą spowodować uduszenie, dlatego ważne jest, by alergicy nosili przy sobie odpowiednie leki.

Częstą przyczyną chrypki są polipy krtani, występujące przy nadmiernym wysiłku głosowym oraz guzki śpiewacze, będące dolegliwością wszystkich osób, które dużo pracują głosem, a robią to nieprawidłowo- śpiewaków, mówców, nauczycieli. Zmian takich nie usuwa się, jeśli nie przeszkadzają w mówieniu lub usuwa za pomocą laryngoskopu. Przy tych dolegliwościach ważne jest opanowanie zasad prawidłowej emisji głosu. Narastająca stopniowo chrypa może być także odznaką raka krtani. Na tę chorobę zapadają najczęściej mężczyźni pomiędzy 55 a 65 rokiem życia, którzy palą papierosy.

Posted in Chrypa, Krtań Tagged choroba nowotworowa, Chrypa, chrypka, guzki śpiewacze, polipy krtani, przyczyny chorób, zapalenie krtani

Odpowiednia emisja głosu zapobiega chrypiePublished 2 października 2012 By redaktor

Prawidłowa emisja głosu to podstawa dobrego mówienia.

Na początku wyjaśnić należy znaczenie pojęcia: „emisja głosu”, gdyż nie każdemu może być ono znane. Z emisją głosu bez wątpienia zetkną się ci wszyscy, którzy pracują głosem, a więc nauczyciele, piosenkarze, aktorzy, prezenterzy telewizyjni. Prawidłowa emisja głosu nie polega bowiem na wydobywaniu głosu na zewnątrz, tylko na robieniu tego w taki sposób, aby przy minimalnych wysiłkach uzyskać maksymalny efekt.

Emisja głosu zależna jest nie tylko od stanu naszego narządu mowy, lecz jest procesem zależnym od całego organizmu mówcy. Odpowiednia postawa, zrelaksowanie zarówno ciała, jak i umysłu oraz znajomość podstawowych zasad emisji pozwolą na osiągnięcie najlepszych wyników przy małym wkładzie. Można bowiem podnosić głos, nawet krzyczeć, a nie uzyskać pożądanego efektu, tylko dorobić się nieprzyjemnej chrypki. Osoby, które muszą dużo mówić powinny wiedzieć, że chrypa pojawia się wtedy, gdy operowanie głosem jest niewłaściwe.

Co więc robić, aby uniknąć chrypki? Przede wszystkim mówić własnym głosem, nie obniżając i nie podwyższając go , gdy nie jest to potrzebne. Ważne jest także odpowiednie oddychanie i miękki atak głosowy. Głos powinien być dźwięczny i jednolity, przy zachowaniu indywidualnej barwy głosu. Odpowiednia modulacja głosu zaciekawi słuchaczy, a także pozwoli na uniknięcie monotonii. Przed każdym wystąpieniem mówca powinien zrobić króciutką rozgrzewkę mięśni twarzy, a także kilka ćwiczeń emisyjnych, które zapewnią dobry start i sprawią, że uniknie się przykrych skutków nadwyrężenia narządu głosowego.

Posted in Chrypa Tagged choroby dróg oddechowych, Chrypa, chrypka, emisja głosu, zasady dobrego mówienia

Zadbaj o głosPublished 16 września 2012 By redaktor

Większość osób uważa głos za coś oczywistego, a zdolność mówienia i komunikowania się za rzecz  przyrodzoną człowiekowi. Małe dziecko najpierw zaczyna głużyć, następnie gaworzyć, przechodząc do etapu pierwszych słów, zdań.

Głosu używa się przez całe życie – od pierwszego krzyku do ostatniego szeptu. Niestety dbanie o głos nie jest już tak oczywiste. Ci, którzy pracują głosem – nauczyciele, aktorzy, piosenkarze – uczą się emisji głosu.  Jednak nawet ich dopaść może chrypa, zapalenie gardła.

Nadmierne obciążanie strun głosowych może się skończyć bardzo nieprzyjemnymi chorobami gardła i organów mowy.  Również palenie papierosów, nieprawidłowa dieta czy różne choroby mogą zmienić nasz głos. Mówi się, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego należy zadbać o higienę głosu. Dostosowanie natężenia głosu, przerwy przy długim przemówieniu, popijanie wody czy ćwiczenia emisyjne sprawią, że głos posłuży nam długo i nie będzie sprawiał problemów, takich jak czasowa chrypka czy nawet zaniemówienie.

Zanik głosu – dowiedź się więcej

Posted in Chrypa, Gardło Tagged ból gardła, Chrypa, chrypka, Gardło, lepiej zapobiegać niż leczyć

Ból gardła, leczeniePublished 22 grudnia 2011 By redaktor

Za każdym razem, gdy pojawia się u nas chrypa, pojawia się problem z prowadzeniem aktywnego życia, na takim poziomie, jak do tej pory. Nawet jeżeli chrypa nie wywołuje innych objawów, i tak jest dla nas uciążliwa, przez to tracimy wiele ze swej energii. Leczenie chrypy staje się problemem poważnych, chociażby z tego względu, że mało jest leków naprawdę skutecznych. Większość lekarstw dostępnych na rynku jedynie maskuje objawy, które wracają w momencie, gdy lek przestaje działać. To sprawia, że chrypka jest sporym kłopotem, szczególnie dla osób, które w pracy często, dużo i głośno muszą mówić, to nie ułatwia kuracji ani nie sprzyja krtani, która w ten sposób jest narażona na zdecydowanie więcej podrażnień. Nie zawsze uda się profilaktycznie zapobiegać chrypie, u każdej osoby, jest ona wynikiem innych czynników, które najczęściej trudno jest przewidzieć. Nie na każdą chrypę działają domowe sposoby, które jednak w wielu przypadkach sprawdzają się równie dobrze jak leki z aptek. Domowe płukanki i cieple napoje typu mleko z miodem też mogą leczyć.

Posted in Chrypa, Gardło, leczenie Tagged ból gardła, Chrypa, chrypka, Gardło, leczenie chrypy

(c)Copyrighted Chrypa.com – kompendium wiedzy, All Rights ReservedDownload from Medicine Wordpress themes Osteoporosis

reklama

KOBIETA

www.klubodchudzania.pl www.antykoncepcja.net www.astmaoskrzelowa.pl