Zapobieganie chorobom oczu

Zapobieganie chorobom oczu

Problemy z narządem wzroku stają się z każdym rokiem coraz powszechniejsze, dotykają też coraz młodsze osoby. Jest to związane nie tylko z prowadzonym trybem życia, ale także z zanieczyszczeniem środowiska czy niepełnowartościową żywnością. Aby uniknąć naprawdę poważnych schorzeń, warto postawić na zapobieganie ich występowaniu, a nie na leczenie, gdy już się pojawią. Dzięki temu oszczędzimy sobie wielu niedogodności czy nawet bólu.

Profilaktyka chorób oczu jest bardzo złożona i opiera się na wielu aspektach życia. Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, co naszemu wzrokowi pomaga, a co mu szkodzi. Podstawową sprawą jest właściwy wypoczynek – nie tylko nocą, ale i w ciągu dnia. Nasze oczy nie powinny pracować cały czas bardzo intensywnie, dobrze jest nawet w trakcie pracy odprężyć się na chwilę i dać oczom przerwę. Można w tym czasie wykonać kilka ćwiczeń, które poprawią nawilżenie gałki ocznej i rozruszają ją. Także szybkie mruganie oczami może zmniejszyć zmęczenie i poprawić ostrość widzenia.

Ważną rolę w zapobieganiu chorobom oczu odgrywa też odpowiednia dieta bogata w wartościowe składniki odżywcze. Powinna ona dostarczać wszystkich potrzebnych witamin, substancji wspomagających narząd wzroku, takich jak luteina, zeaksantyna czy inne barwniki, kwasów omega-3. Nie może w niej także zabraknąć tłuszczów roślinnych.

Jeśli chcemy się jak najdłużej cieszyć dobrym wzrokiem, musimy również stale dbać o prawidłowe nawilżenie oczu. Gdy nasze gruczoły łzowe nie są w stanie wyprodukować wystarczającej ilości płynu, może dojść nawet do podrażnienia. Zaleca się wówczas wspomóc oko specjalnymi kroplami, które zastępują naturalne łzy. Ich rolą oprócz nawilżania jest także oczyszczanie powierzchni oka z pyłków, kurzu czy ciał obcych.

Naszym oczom szkodzi natomiast palenie tytoniu, przebywanie w mocno zanieczyszczonych pomieszczeniach czy nawet zbyt długa ekspozycja na promienie UV. Aby zapobiegać skutkom takich działań, dobrze jest stosować odpowiednie osłony, na przykład w formie okularów, a także zrezygnować z nałogu.

reklama

KOBIETA

www.klubodchudzania.pl www.antykoncepcja.net www.astmaoskrzelowa.pl